Kolejny etap prac nad nowoczesnym biurowcem w Elblągu. Sprawdź, jak powstaje Porta Mare!

W rewitalizowanej przestrzeni Wyspy Spichrzów trwają prace związane z budową Porta Mare – nowoczesnego obiektu o charakterze biurowo-usługowym. Innowacyjna przestrzeń połączy aż siedem segmentów, oferując najemcom ponad 11 tys. mkw. całkowitej powierzchni. Na jakim etapie jest obecnie elbląska inwestycja i jakie możliwości roztoczy przed inwestorami?

Serce dzielnicy handlowej Elbląga zabije na nowo

Handlowe tradycje elbląskiej Wyspy Spichrzów sięgają średniowiecza. To tu funkcjonowało dawniej gospodarcze serce miasta a charakterystyczna architektura tworzona przez rzemieślnicze warsztaty oraz spichrze umożliwiała sprawną obsługę dalekosiężnego handlu. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu spółki Operator ARP oraz elbląskiego samorządu, który wskazał teren pod realizację inwestycji, Wyspa Spichrzów zyskała szansę na rewitalizację. To właśnie tu trwa budowa innowacyjnego obiektu – Porta Mare – który pełnić będzie funkcje biurowo-usługowe. Od kwietnia 2024 generalnym wykonawcą inwestycji jest ARP Budownictwo. Z uwagi na historyczne walory lokalizacji, realizacja projektu objęta została opieką konserwatorską, a sama architektura budynku nawiązywać będzie do dawnej zabudowy dzielnicy, łącząc aż siedem segmentów o charakterystycznych spadzistych dachach.

Pierwszą łopatę na placu budowy Porta Mare wbito 21 września 2023. Od tamtej pory budowa nie ustaje – zakończono już prace żelbetowe w obrębie całego budynku oraz rozpoczęto realizację więźby dachowej. Trwa również kolejny etap prac związanych z montażem instalacji elektrycznej, wentylacyjnej oraz wodno-kanalizacyjnej wewnątrz obiektu. Prowadzona budowa ma już za sobą kontrolę PIP, w ramach której nie zostały wykazane żadne działania, które naruszałyby zasady BHP, wprost przeciwnie – kierownikowi budowy udzielona została pochwała dotycząca zachowania wzorowej zgodności w tym zakresie. W planach przewidzianych na najbliższy czas jest także rozpoczęcie robót dekarskich oraz elewacyjnych w systemie ceramiki Tonality wraz z realizacją szklanych fasad obiektu.

Porta Mare – innowacyjna przestrzeń dla inwestorów

Nowoczesna aranżacja obiektu i szereg udogodnień, na jakie mogą liczyć przyszli najemcy, niosą ze sobą duże możliwości inwestycyjne. Porta Mare zaoferuje ponad 11 tys. mkw. powierzchni użytkowej o przeznaczeniu biurowo-usługowym, przyciągając inwestorów zarówno atrakcyjną lokalizacją na mapie miasta, jak i wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami. Wysoki standard obiektu oraz liczne udogodnienia idą w parze z ekologicznymi rozwiązaniami. Powstająca inwestycja będzie korzystać z potencjału kolektorów i ogniw fotowoltaicznych, a jej fasadę ozdobi wertykalny ogród stworzony z roślin filtrujących powietrze. W pięciokondygnacyjnym obiekcie przewidziano także ponad sto miejsc parkingowych w garażu podziemnym, niemal 30 naziemnych oraz cztery stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Wyjątkowa lokalizacja, niebanalna architektura i szacunek dla historycznych handlowych tradycji dzielnicy – wszystko to sprawia, że już niebawem na mapie Elbląga zaistnieje nowoczesna przestrzeń, która zapewni najemcom nową arenę działań inwestycyjnych. Zarazem będzie to pierwszy tak wysokiej klasy budynek w Elblągu, który ma szansę rozbudzić gospodarcze serce miasta na nowo!

Może Cię zainteresować: